Blog Detay

Ana Sayfa / Blog yazıları

çocuk mantığı


Çocuk mantığı, düşünce, hafıza ve ilgi geliştirme oyunları

Öğretmek ve oyun oynayan çocukları geliştirin!

Çocuklarda oyun, genel olarak mantık, düşünce, hayal gücü, bellek ve kişilik gelişiminin ana formlarından biridir. Çocuk daima zevkle oynar: yalnız, ebeveynleri veya akranları, oyuncakları veya yakında bulunan herhangi bir nesneyi.

Çalma faaliyetleri yoluyla farklı bir realiteye doğru ilerleyen çocuğun dünyayı öğrenmesi, etrafındaki nesnelerin özelliklerini ve özelliklerini öğrenmesi, çeşitli sosyal roller geliştirmesi, diğer çocuklar ve yetişkinlerle etkileşim kurmayı öğrenmesi, yeni beceriler kazanması ve onun değerini teyit etmesi. Onların meraklı zihni sürekli araştırma için yeni yiyecek arıyor. Ve bu gerçek göz ardı edilemez, aksine çocukların, okul öncesi çocukların ve okul çocuklarının gelişimi ve eğitimi için olabildiğince kullanılmalıdır.

Çocuklarda mantık gelişimi için oyunlar ne olmalıdır?

 • Mantıksal düşünce geliştirmek için oyunlar kullanırken anahtar, oyunu seçme özgürlüğü ve baskı zorunluluğu.

 • Oyun, entelektüel faaliyete sevinç ve başarıyı yakalama isteğini getirmelidir, örn. sorunu çözmenin doğru yolunu bulur, doğru cevabı verir, katılımcılar arasında ilk olur.

 • Dikkat, düşünce ve gözlem gelişimine yönelik çocuk oyunları, açık ve canlı illüstrasyon eşliğinde mecazi bir ifadeye sahip olmalıdır.

 • Görevler, bulmaca, gelişmekte öğrencilerin düşünme açıkça basit cümlelerle, mümkün olduğunca, tanımlanması gerekir ve çocuk nesneler, fenomenler ve süreçler için çifte yorumlanması ve anlaşılır bir endişe yok.

Modern teknolojilerin kullanılması mümkün kılar mantıklı çevrimiçi oyun geliştirmek çocuklar için interaktif ve daha cazip ve ilginç, bunlar hız ve düşünce çabukluk geliştirmek, daha eğitici potansiyeli içermektedir.

mantık oyunları

6-10 yaş arası çocuklar için mantık oyunlarının en iyi türleri

Oyun formlarının mantık ve düşünce gelişiminin ana yöntemi olduğu özellikle 1-5. Sınıf öğrencileri için çok etkilidir. Ortaokul öğrencileri arasında mantık, bellek ve düşünce geliştiren birçok oyun arasında aşağıdakileri öneriyoruz:

 1. Satranç, dama. Bu oyunlar uzun zamandır soyut düşünme, mantık, matematiksel ve prognostik yeteneklerin en iyi simülatörleri olarak tanınmaktadır. Satranç ve dama oynarken çocuklar düşmanın davranışlarını analiz etmeyi, olası davranış seçeneklerini düşünmeyi, mantıksal zincirler kurmayı ve bağımsız yargılarda bulunmayı öğrenirler. Buna ek olarak, satranç, yaratıcılık ve stratejik düşünme etkin bir şekilde çalışırken oyuncuya dikkat, iyi hafıza ve belli istekli çabalar yoğun bir şekilde konsantre olmasını gerektirir.

 2. Standart dışı görevlerin çözümü. Monoton egzersizler gerçekleştiren çocuğun hızlı bir şekilde yorulması, mesleğe olan ilgisini kaybetmesi. Zihinsel aktivitenin yüksek bir seviyede kalabilmesi için, öğrencilerin standart olmayan sorunları hem sınıfta hem de ödev içinde çözmeleri istenmelidir. Atipik görevlerin kararı çocuk işinin beynini daha aktif hale getirir, daha özenli davranır.

 3. Ödevlerinin seviyesinin artan karmaşıklığının matematiksel problemleri . Bu tür egzersiz, okul müfredatının ayrılmaz bir parçasıdır. Çözüm örnekleri, sorunlar, denklemler, algoritmalar, bir koordinat sisteminde, bina projeksiyonları ve diğer matematiksel işlemlerin kullanılması doğrudan sistemik düşünme ve genel olarak entelektüel yeteneklerin oluşmasına katkıda, mantık, mekansal düşünme, analitik becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

 4. Sayısal ve diğer matematiksel bulmacalar . Onların kullanımı öğrenme sürecini daha heyecan verici ve çeşitlendirir. Mantıksal düşüncenin gelişimi için görevlerin kademeli olarak karmaşıklaşması ve tekdüzelik eksikliği gereklidir.

 5. Mantıksal görevler , mantık bilmece . Bilmece mantıklı bir görevden başka bir şey değildir. Çocuklar bilmeceleri çözmeyi sever ve ne kadar çok heyecanı ve zevk aldığını düşünmek, yansıtmak zorunda kalırsanız. Çözüm açıkça görülmemelidir. mantık, bellek ve düşünme problemlerine Çözme, çocuk, mantıksal bağlantıları kurmak analiz etmek ve, nesneleri sınıflandırmak onların ortak özelliklerini ve özellikleri belirlemek, genellemek, diğer mantıksal işlemleri gerçekleştirmek için verileri karşılaştırmak öğrenir.

 6. Atışlar sopalarla ve eşleşmelerle . görsel ve görüntüleri hala farklı mantıksal düşünme okul niteliği, bu nedenle sopa ve maçlarla iş 6-10 yaş arasındaki çocuklarda düşünme, mantık ve hafıza geliştirmek, çok verimli egzersiz vardır.

 7. Bulmacalar hem çocuklar hem de yetişkinler için oldukça popüler bir entelektüel oyun türüdür. Bulmacalar dahil mantıksal görevler, şeklinde çözülebilir bulmacalar ve bir hile söz mantığının geliştirilmesi için bağımsız oyunların şeklinde ve düşünme (anagrams, kriptogramlarının, çapraz bulmaca, skrebbl, Sudoku, vb farklı bir tür) ve simülatörleri (mantıksal çerçeve, Rubik küpü, mantık yılanı ve diğerleri).


Whatsapp Bilgi