Blog Detay

Ana Sayfa / Blog yazıları

okuma hızını arttırmak için egzersizler


Okuma hızını artırmak için egzersizler - çocuklar ve yetişkinler için

Hız okuması, bir dizi özel egzersiz olmadan mümkün; eğer dikkat, kalite algısı ve okumanın asimilasyonu ve mükemmel hafızaya sahip olma beceriniz zaten varsa.

Hızlı okuma tekniğini kullanma egzersizleri, çeşitli türdeki ve seviyedeki karmaşıklık metinlerini okurken bilgiyi anlama ve hatırlama hızından memnun olmayan kullanıcılar için en faydalı olacak.

Hız okumasında hangi yaştan egzersiz yapabilirsiniz?

Bir yetişkin için yalnızca "bir kronometrede" metnin parçasını mümkün olduğunca hızlı bir şekilde okuma becerisini göstermekle kalmayıp, hızlı bir şekilde okumakla zaman kazanmak da çok önemlidir. Bu nedenle, belirli bir konuyla ilgili bir metni okurken, bir yetişkin, yazarın ana fikrini yansıtan anahtar kelimeleri yakalarken, metnin gereksiz, bilgilendirici bölümlerini "geçip gidiyor" yeterlidir.

logiclike

Çocuklar için en yaygın tavsiye: çocuğa 14 yaşından önce okuma hızını öğretmeyin. Biz katılıyorum "diyagonal" yüzeysel bir okuma - öncelikle kalite müfredatı öğrenmek ve kurgu eserlerini zevk öğrenmesi gereken öğrenciler için değil en iyi seçenek.

Elbette, her çocuk ve yetenekleri benzersizdir, bu nedenle çocukların hızlı okuma tekniklerini öğrenmeye hazır anılarına odaklanmak mantıklıdır. Çocuğunuz yüksek sesle okuyabilecek Yani, kolayca birkaç dakika sonra sayfayı okur ve (kendi sözleriyle özünü özetleyebilir) okuma anlamını anlar, hız okuma için egzersizler bir dizi kullanarak okuma hızını artırarak görevini ayarlayabilirsiniz.

Yüksek okuma hızı için 5 temel beceri

Hızlı okumayı öğrenirken, aşağıdaki becerileri sürekli öğrenmek önemlidir:

  • dikkat yoğunlaşması;

  • Eklemlerin bastırılması (metni telaffuz etme alışkanlığı);

  • görsel becerinin geliştirilmesi - geniş bir periferik görme alanı;

  • Metinde değerli, kullanışlı bilgileri hızla tespit edebilme ve "suya" dikkat çekmekten kaçınma becerisi;

  • İyi bir bellek - okunan materyalin değerli bilgilerinin asimilasyonu;

  • Düşünme hızını arttırır.

Hızlı okuma tekniğine hakim olma sırrı, hafızanın gelişimi, dikkati ve hızlı okuma becerilerinin mastering konusundaki düzenli alıştırmalardır.

Okuma hızını artırmak için ne gibi egzersizler her yaşta yararlı olacaktır?

En büyük yararı, düşük hızlı algılamanın ve görsel bilginin işlenmesinin nedenini ortadan kaldıran egzersizlerdir.

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde okuma hızında bir engel yaratan başlıca hatalar, istemsiz tekrarlayan göz hareketleri (regresyon) ve çocuk olarak öğrendiğimiz gereksiz eklemdir.

Bilginin etkili ve hızlı algılanmasını engelleyen temel dezavantajlar:

  • dikkat yoğunlaşması ile ilgili sorunlar;

  • Metinsel bilgilerin küçük bir açıdan (alan) görsel olarak kapsanması.

Bu nedenle, birinci sınıftaki hızlı okuma alıştırmaları öncelikle dikkati yoğunlaştırma ve bilgi kapsama alanını genişletme yeteneğini geliştirmelidir. "Görünümünün küçük bir alan" belki de çocuklar hece tarafından mektupla, hece ilk okuma öğretilir en önemli nedeni ise, o zaman bütün sözcükler, deyimler ve yazılı okuma anlamını anlamayı teyit ifadeyle cümleler.

Uzun cümleleri ve tüm cümleyi "bir bakışta" algılama yeteneği, her yetişkini değil de övünebilir. Bu gelişme çoğu insanda görsel okuma becerileri ve durur.

Görüş alanını genişletmek

Her yaştaki çocuklar için, Schulte tablolarına dayanan heyecan verici çevrimiçi oyun tabanlı bir egzersiz programı yardımıyla bu becerilerin geliştirilmesini öneriyoruz.

"Schulte tablolarına göre çevresel görüşün geliştirilmesi"

Schulte tablolarıyla egzersize gidin

Schulte'nin tablolarını kullanarak düzenli eğitimler çocuğunuza sadece ilginç bir vakit geçirmekle kalmamakta, aynı zamanda konsantrasyonun artmasına, çevresel görmeyi genişletmesine ve bellek geliştirmesine katkıda bulunmaktadır.

"Defocused görünüm . " Eğitimin temel görevi, sayfanın veya ekranın daha geniş bir alanını algılamak için dağınık bir görünüm kullanmaktır. Egzersiz, örneğin, aynı unsurların saçılmış vizyonu ile araştırmak veya dikkatin merkezi nesnesinden görünümü hareket ettirmeden kapatılacak daha fazla öğeyi ezberlemek için çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir.

Dikkat yoğunlaşmasını geliştirin

"Her iki hemisferin de aktivasyonu . " Size tanıdık bir temanın metnini alın ve sağa, sonra sol göz dönüşümlü olarak paragrafa bakın. Bu basit teknik sayesinde sırayla beyindeki her iki hemispher'i de harekete geçirirsiniz.

"Ana vurgulama" . Birçok seçkin insan bu tekniği kullandı. Sadece bir işaretçi veya kalem alın ve sayfada 2-3 en önemli düşüncelerini vurgulayın. Bu egzersizi geliştirmek sadece ana şeyi vurgulamak değil, kritik ifadelerinizi işaretlerle işaretlemek için daha iyidir: "!" Veya "Önemli Not" - Kabul et - "+", katılmıyorum - "-" vb.

"Rengi çağırın . " Bir sonraki renkli metin rengi kelimeleri okurken sesli olarak çağırın. Bu, renklerdir, ne yazılmış değildir.

Kırmızı . Yeşil. Mavi. Sarı. Mor. Turuncu. Kahverengi. Mavi .

Kırmızı . Mavi. Yeşil. Mor. Sarı. Kahverengi.  Mavi. Yeşil. Mavi.

İnanılmaz bir hızda yapmak için acele etme. Eðer eðitim aldýktan sonra, egzersizi hatasýz olarak yapmayı esas alırsan.

"Sözcüğü bulun . " Egzersizin çeşitleri:

  1. Belli bir harfle başlayan tüm kelimeleri sayfada ara.

  2. Belirli bir sözcüğün veya tümceciklerin tüm tekrarları için sayfada arama yapın.

Bulmacaları tahmin etmek , her yaştaki konsantrasyon becerilerini eğitmenin basit ve etkili bir yoludur.

Regresyondan kurtulun

"Satır çizgisini kesiyoruz" . Metni okurken, çizginin yarısını (üst kısım) bir sayfa kağıtla örtün. Böylece, size bir parçası "kesip" önce aşağıdaki satırı görmek istiyorum doğal olarak, yazılı hakkında ve böyle bir durumda aynı anda tahmin etmek beyin zorlayacaktır. Bu egzersiz size geri okurken önde okumanızı öğretecektir.

"İşaretçi" . Gözlerinizi okuduğunuz şeye geri döndürme alışkanlığınızın farkına varmamak için gözlerinizin kalemi, kalemi veya parmağı sürekli olarak takip etmesini sağlayın.

"Hızlı okuma . " İlkokul okuma hız testini hatırlayın. Bir zamanlayıcı kullanın ve bir sayfayı, bölümü veya makaleyi okuyarak mevcut sonucunuzu ölçün.

Eklemlemeyi bastırırız

"Alternatif metin" . Okumaya paralel olarak dikkat konusu ile ilgisi olmayan bir şey söyleyin. Örneğin, melodi hum ( "la la la,-ovmak la lal") veya örnek, atasözleri, büküm veya okuma kelime ya da çizgilerin sayısı ne olursa olsun sırayla skoru tutmak için, akılda başka metin dile. Önemli olan konsantrasyonu kaybetmek değil.

"Çenenizi kapatıp!" Dudaklarınızı hareket ettirirken veya dilinizi okurken hareket ettiriyorsanız, onlarla bir şeyler yapmanız gerekir. Bu hata genellikle alt sınıflarda yüksek sesle okuduktan sonra çocuklarda görülür. Kalem veya kraker çerezlerini paralel olarak çiğneme veya çiğneme deneyin.

"Davul rulosu" . Parmağınızı masada bir ritimle hafifçe vurursan o kadar zor olur. Parmaklar işgal ediliyorsa, beynin konuşma merkezi otomatik olarak en azından kısmen engellenecektir.

"Dağınık müzikle okuma . " Okunan metni telaffuz etme arzusunu bastırmanın en iyi yolu sabit bir ritmine sahip olmayan müzik dinlemektir. Bu amaç için en iyi şey caz.

Bellek geliştirme

"Standart dışı okuma" . Sizden 90 derece, 180, 45 vb. Döndürülmüş metin okuma. Egzersiz örneği: sayfayı ters çevirin ve metni geriye doğru (yani sağdan sola) okuma görevi ayarlayın. Bu gibi eğitimler, çocuklar için, nasıl olduklarına bakılmaksızın, ayrılmaz harflerin etalonlarını hafızasında oluşturmak için özellikle yararlıdır.

"Eksik harfleri kurtar". Sözlü ve mantıksal bellek geliştirme için mükemmel bir egzersiz. Bir sonraki kelimeyi "tahmin etmek" için duran cevapsız harflerle metni okurken, daha önce okunan kelimeleri ve anlamları akılda tutmak zorunda kalır. İyi bir eğitim hafızada değil aynı zamanda göz hareketleri ve eklemlenme gibi hızlı okuma müdahalelerini ortadan kaldırmak için değildir.

Düşünme hızının geliştirilmesi

önemli ölçüde Hızlı Okuma herhangi insanı gelişebilir ana nedenlerinden biri - bilgi artıklık tüm metin seviyelerde zayıf veya varolmayan duygusu ile kelimeleri ayırmak için başlıkları ve açılış yapılara dikkat çekmek için tasarlanmış dan, (özellikle Internet üzerinde yerleştirilmek üzere) yük.

Mantıksal problemlerin Düzenli çözüm, önemsiz önemli ayırt edebilme yeteneği gelişir bilgiler ve önemli düşünceler 'anlık' algı aşan ilişkin "körlük dahil" becerisini üretir. Her şeyden önce, görevin koşullarını algılama ve sorulan sorunun özünü anlama hızındaki düzenli alıştırmalar sayesinde başarılır. Görevlerin yapısının bilinçli bir analizi, görevleri şartlara ve koşul gruplarına bölme, bir veya daha fazla soruyu vurgulama, alt problemleri


Whatsapp Bilgi