Rehberlik Servisi

Günlük Tekrar Yapmaya Özen Gösterin

Günlük konu tekrarı her ders çok önemlidir. Tekrar yaparken aklınızda bir konunun kalması hayal gücünüzde canlandırın. (Matematik gibi dersler hariç) Bu uygulamanın size faydası olacaktır. Ayrıca çözemediğiniz sorular mutlaka olacaktır. Bunun için ise hiç sıkıntı yapmayın. Öğretmenlerimize çözemediğiniz soruları iletmeniz halinde sizlerle yardımcı olacaklardır. Yine soru çözümünde anlamadığınız noktaları bize iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi, tekrar olmadığı sürece, çalıştıklarınızın %70’i boşa gidecek ve siz elinizde kalan, küçük kısım sayesinde başarıyı yakalamaya çalışacaksınız. Günde 10 saat çalışıp, 3 saat çalışmış kadar başarı elde edeceksiniz. Başarılarınızın tam olarak karşılığını alabilmek için; tekrarları ihmal etmeyin.

Düzenli olarak yapacağınız tekrar ile bilgilerinizin büyük kısmını taze tutmuş olacaksınız. Haftalık yapacağınız tekrar ise; günlük tekrardan daha kapsamlı olacak ve arada unuttuğunuz bilgileri toptan tazeleyecektir.

Haftalık tekrar ederken, bütü notlarınızı birer defa en baştan okuyun, Derslerde anlamadığınız ve çözemediğiniz soruları saklayınız ve öğretmenden öğrendiğiniz soruları saklayın, Haftalık tekrarda bu sorular üzerinden geçin. Son olarak da, her tekrarını yapmış olduğunuz konudan en az 20 soru çözün. Bunun için kendinize tekrar kaynakları edinebilirsiniz. Her konuya ait 10 testi olan bir kaynak, sizin 2,5 aylık tekrarınız için yeterli olacaktır.

Haftalık tekrarınızı yapmak için, haftanın bir gününü yalnızca tekrar için ayırın. Bu günü mümkün ise; pazar günü seçin. Pazar günü yoğun bir temponuz var ise; farklı bir gün de olabilir. Tekrar gününüzde, tekrardan başka farklı bir ders çalışmayın. Yalnızca tekrarınızı yapın ve hafif bir çalışma temposu içerisinde, gününüzü tamamlayarak, sonraki günler için enerji depolayın.

  • Bu tekrarın günlük ve haftalık tekrarlardan daha kapsamlı olması gerekmektedir. Bu neden ile aylık tekrarlarınızı farklı günlere bölmeniz, faydanıza olacaktır. Bu bölge işini kendiniz için en uygun olacak takvime göre yapmanız gerekse de, size önerimiz;

  • Ayın son haftasının 2-3 gününü tamamen aylık tekrarlarınıza ayırın. Bu sürede, o ay içerisinde çalıştığınız tüm konuların yanı sıra, sene içerisindeki konuların da yüzeysel olarak tekrarını yapın. Bu esnada, eğer eksik olduğunuz bir konu hissederseniz, tekrar çalışılmak üzere çalışma programınıza ekleyin.

  • Haftalık tekrarınızı